Blog > Komentarze do wpisu

SAMOCHODY SPECJALNE ogólne informacje

Samochody specjalne to pojazdy, które mają wąskie specjalistyczne przeznaczenie.

Co jakiś czas spotykamy takie samochody na naszych ulicach.

Ich konstrukcja sprawia, że wykorzystuje się  je do wykonywania zadań specjalnych innych niż zwykłe pojazdy samochodowe - którymi poruszamy się na co dzień. Można tu wymienić na przykład bojowe samochody gaśnicze. Potocznie nazywamy je  wozami strażackimi nie zdając sobie sprawy, że także wśród nich istnieje jeszcze bardziej specjalistyczny podział. Jedne przewożą wysięgniki, za pomocą, których zdejmuje się osoby z zagrożonych budynków. Inne służą do oświetlenia miejsca akcji. Jeszcze inne wysyła się w miejsca zagrożeń chemicznych. Istnieją również takie które nigdy nie opuszczają lotnisk… służą do pracy w ekstremalnych warunkach w przypadku katastrof lotniczych.

Samochody specjalne to także auta przeznaczone dla służb miejskich takie jak: piaskarki, polewaczko-zmywarki, pługi śnieżne, pojazdy asenizacyjne (samochody do wybierania nieczystości płynnych), a także pojazdy do usuwania śmieci komunalnych.

Do samochodów specjalnych zaliczamy także dźwigi samochodowe.

Cechą charakterystyczną odróżniającą samochody specjalne od normalnych pojazdów samochodowych jest to, że zostały skonstruowane w celu wykonania określonego zadania.

Nie wszyscy sobie zdajemy sobie sprawę, że istnieje urzędowy spis wszelkich samochodów i pojazdów, które określane są mianem: samochodów specjalnych.

Ten spis jest konieczny i szczególnie potrzebny firmom używających takich pojazdów specjalistycznych a które muszą rozliczać  je jako środki trwałe.

Samochody specjalne są zazwyczaj o wiele droższe od innych pojazdów, a ich okres amortyzacji jest krótszy, z powodu używania ich w trudnych warunkach.

Obecnie obowiązujący spis KŚT (Klasyfikacja Środków Trwałych) znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 roku.

Według tej klasyfikacji (Rodzaj 743) samochody specjalne to sanitarki, karetki reanimacyjne i wszystkie pojazdy, które ze względu na swoją budowę nie służą do tradycyjnie rozumianego przewozu towarów i osób.

Według tej obecnej klasyfikacji mamy cztery podgrupy pojazdów, w tym samochodów specjalnych:

a) to pojazdy mechaniczne służby miejskiej i drogowej (w tym samochody gaśnicze, piaskarki itp)

b) to objazdowe punkty usługowe

c) to pojazdy załadowczo - wyładowcze

d) to pojazdy z agregatami do prowadzenia działalności operatywnej

Oczywiście można się z taką klasyfikacją zgadzać lub nie, ponieważ od chwili powstania spisu prawdopodobnie/ z pewnością pojawiły się nowe samochody specjalne, które księgowi muszą jakoś zakwalifikować. Co jakiś czas ten urzędowy spis ulega zmianom.

 

żródło zdjęcia: wikipedia

środa, 10 lutego 2010, cascoauto

Polecane wpisy

Komentarze
2013/02/21 15:27:16
Jak robili test fotelików samochodowych to uwzględnili wypadki z takimi pojazdami?
-
2014/03/24 15:24:08
Przyznam się bezpośrednio, że nie lubię znacznej większości blogerów. To awersja w stylu platforma obywatelska versus darmowy program do pit. Mam nadzieję, że nie bierzesz tego do siebie, twój tekst to inna rzecz :). Sayo nara.
-
2014/04/21 12:14:46
Ja bym potrzebowała jakieś specjalne autko specjalnie dla mnie.. niezniszczalne...! Póki co żadne ubezpieczenia oc nie zapewnią mi chyba odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.
-
2014/04/30 15:53:40
To ja poproszę taki który zakład którego głównym celem jest hospitalizacja nie narzekał :/